Matkamine ja isegi juba matkaks valmistumine on seotud mitmete keeruliste väljakutsetega. Kui ühel tõsisel matkagurul toimuvad kõik toimetused sujuvalt ja automaatselt, siis algaja matkaja peas hakkab keerlema palju küsimusi... Millega oma söök metsas valmistada? Kuidas oma liiga raske seljakott kergemaks saada? Mida matkale üleüldse kaasa võtta? Kuigi kriitilise tähtsusega küsimusi tekib oluliselt rohkem, siis vähemalt eelmainitud küsimustele leiab iga algaja matkahuviline siit kindlasti abistavaid vihjeid.
Mida matkavarustuse valikul silmas pidada?
Alustuseks tuleb kohe öelda, et ühte ainuõiget varustuse nimekirja polegi võimalik koostada - väga palju sõltub konkreetsetest asjaoludest, kas tegu on kommertsliku või hobimatkaga, kas minnakse üksi või seltskonnaga, missugusel hooajal ja mis ilma üleüldse on oodata. Seega matkavarustust seljakotti pakkides hoia hoolega silm peal ilmaprognoosidel ning kasuta loogilist lähenemist, et kott liiga raske ei saaks tarbetute asjade tõttu.
Kust kõik see matkavarustus hankida?
Kuigi matkavarustuse pakkujaid ilmub iga päevaga juurde nii veebis kui reaalis, siis mõned nõuanded kuluvad alustavale matkahuvilisele kindlasti ära. Mõned eriti lihtsad ja odavad vidinad võib täitsa vabalt tellida kasvõi Hiina veebikaubamajadest (Aliexpress vms.). Olen aegade jooksul ka ise saanud sealt üht-teist päris head kraami väga mõistliku hinnaga, aga samas võib sealt ka täielikku jama saada ning kui tellitud kraami peab ootama ka kuni 2 kuud, siis kas see ikka tasub ennast ära? Sokid ja särgid leiab kerge vaevaga igasugustest sporditarbeid müüvatest poodidest, kuna otsima ei pea spetsiaalselt "matkasärke" ega ka "matkasokke", lihtsaks suviseks matkaks kõlbavad väga hästi ka jooksusärgid ja -sokid. Kui varustuse valimisel on soodne hind esmatähtis, siis võib täitsa kasutuskõlbulikku matkavarustust leida Sports Directist ning Decathlonist. Sealne soodsam hind tuleb tihtipeale kaalu, mugavuse või nõrgemate oluliste omaduste arvelt. Kes aga vajab varustuse valimisel asjatundlikku nõu, see peab ikkagi sammud seadma eksklusiivselt matkavarustuse müügile keskendunud poodidesse - Matkamaailmal on Tallinnas mitu kauplust, MATKaSPORTil lisaks Tallinnale veel mitmetes suuremates Eesti linnades. Seal on olemas müügikonsultandid, kelle poole võib pöörduda "mingi seljakoti", "mingi telgi" või mis iganes ostusooviga ning küll nad siis teavad, mis küsimustega välja selgitada, mis tootemudel just kõige sobivamaks võib osutuda.
Kuidas minna matkama kergema kotiga?
Koti kaalu vähendamiseks on üsna mitu nippi. Esimene, kõige lihtsam ja soodsam variant algajale matkajale on minna matkale koos kaaslas(t)ega. sel juhul saab mõnedki asjad võtta kaasa kasutamiseks seltskonna peale - piisab ju ühest köögikomplektist ja taskunoast, telkidesse võib mahutada 2 või rohkem ööbijat ning grupi peale nõu pidades leiab kindlasti veel esemeid, mida igaüks ei peaks terve matka jooksul endal seljas tassima. Puhas lisaboonus on algajatele matkajatele seegi, et igaüks ei pea endale suurte summade eest täiskomplektset varustust soetama, kui seda veel pole. Teine, aga hoopis kulukam ja keerulisem võimalus oma koti raskust vähendada, on kergvarustuse (rahvusvahelises kõnekeeles tuntud, kui "ultralight" varustus) soetamine ja kasutamine. Ilmselgelt on siin mõned erilised nüansid, miks kergvarustuse olemasolul on endiselt populaarne ka tavaline matkavarustus, aga sellel teemal väga pikalt ei peatu, kuna interneti avarustest leiab mitmesugust infot piisavalt. Kolmanda kotti kergendava asjaoluna väärib nimetamist korralikult läbimõeldud söögikraam, milleks sobivad väga hästi külmkuivatatud matkatoidud, millele tuleb lisada vaid kuum vesi. Ja siis on veel võimalus võtta matkale kaasa veefilter, mis kaalub vaid mõned kümned grammid, kuid aitab vältida ämbritäie vee tassimist! Aga mis siin pikemalt ikka jutustada, asugem asja kallale:
Nimekirja juurdeÖöbimisvarustus:
- ✅ Telk või koht kellegi telgis
- Telkide omadustest ja valikukriteeriumitest ei saa paari lausega midagi öeldud, vaid vaja läheb täitsa omaette artiklit. Algajale matkajale selgitaks siin vaid nii palju, et lisaks telgile on olemas ka teisi peavarjude variante, mis võivad olla seljakotis telgist oluliselt kergemad ja kompaktsemad, eriti juhul, kui seal niikuinii üksi ööbida (tarp, rippvoodi, bivikott). Neil kõigil on olulisi eeliseid ja puudusi, mis teatud tingimustel võivad välistada nende mugava kasutamise (näiteks rippvoodi kasutamine on üsna välistatud piirkonnas, kus ei kasva piisavalt tugeva tüvega puid rippvoodi riputamiseks).
- ✅ Magamiskott
- Magamiskoti valikul lähtutakse peamiselt tema kasutustemperatuurist ning vaadata tuleb mugavustemperatuuri (komfort). Lisaks on magamiskottidel mainitud ka ekstreemtemperatuur, mille juures peaks magamiskott suutma vältida püsivate külmakahjustuste tekkimist. Talvel on võimalik ööbida ka mitme suvise magamiskotiga, kui kasutada neid kihiliselt üksteise sees, aga enne tuleb selline kombinatsioon ohututes tingimustes sarnasel temperatuuril ära katsetada, et vältida kuskil "maailmalõpus" külmakahjustuste saamist. Kui sobiva temperatuurivahemikuga on valida mitu erinevat magamiskotti, siis edasisel valimisel lähtutakse tavaliselt sellest, kas olulisem on kergem kaal või soodsam hind - suletäidisega magamiskott kaalub märkimisväärselt vähem ja on pakituna kompaktsem, sünteetilise täidisega magamiskott omakorda oluliselt soodsama hinnaga. Tasub veel arvesse võtta, et kui magamiskoti suletäidis saab niiskeks, siis kaotab ta oma soojusthoidvad võimed ja muutub "niiskeks ning külmaks kaltsuks" ümber keha. Mõningatel moodsamatel sulg-magamiskottidel on ka niiskust hülgav välimine kiht, mis hoiab suled kuivana. Enne lõplikku ostuotsust aruta need olulisemad teemad müügikonsultandiga läbi.
- ✅ Alusmatt
- Alusmattide hulgas on valida täispuhutavad, isetäituvad ja lihtsalt kokku rullitavad või volditavad õhemad isendid. Neil kõigil on terve jada omadusi, mille vahel tuleb jõuda kompromissini, kus eelised ja puudused leiavad omavahel tasakaalu. Üldiselt, mida vähem võtab lebomatt kotis ruumi ja mida kergem ta on, seda kõrgem on ka hind ning kõige suuremat rolli mängib omakorda R-väärtus, mis näitab, kui hästi ta keha all soojust hoiab. Mida suurem on "R", seda mõnusam on seal peal külmaga magada. Aastaringseks kasutamiseks sobivad alusmatid, mille "R" on vähemalt umbes 4,0. Kui on juba olemas suvine lebomatt, siis külmunud, jäätunud või lumisel maapinnal ööbimiseks võib selle leboka alla asetada ka õhukese lisamati, millel üks külg on fooliumikihiga kaetud (enne pikemale talvematkale minekut kindlasti katseta, et toimib!). Uuri internetist või müügikonsultandilt kõikide nende omaduste plusside ja miinuste kohta enne lõpliku ostuotsuse langetamist.
Söömisvahendid
- ✅ Söögikauss
- Söögikauss peab olema piisavalt kerge, tugev ja mahukas. Spetsiaalseid söögikausse müüakse matkatarvete poodides, aga kõlbavad ka mitmesugused toidukarbid, millesse on toidupoodides tooteid pakitud. Kindlasti peab neil toidukarpidel tugevust jätkuma - paberõhukesed süldikarbid siiski ei sobi, mis kuumaga deformeeruvad, esimesel kergel muljumisel kortsu lähevad ja/või pragunema hakkavad. Kui kasutad matkal spetsiaalseid külmkuivatatud matkatoite, mida valmistatakse ja tarbitakse originaalpakenditest, siis võid söögikausi üleüldse koju jätta.
- ✅ Jooginõu - soovitavalt termoskruus
- Jooginõu on mõeldud peamiselt laagriplatsidel soojade jookide (kohv, tee, kisell jne) rüüpamiseks. Peab olema piisavalt mahukas, taluma kuuma temperatuuri ja pakkuma võimalust kätte võtta ka siis, kui kuum jook seal sees on. Kui hommikune harjumus on pool liitrit kohvi juua, siis ülejäänud matkagrupp ei soovi oodata ühe matkalise järel, kes peab 5 korda omale "sõrmkübarasse" kohvi juurde valmistama - sellega tuleb kindlasti arvestada jooginõu suuruse valikul!
- ✅ Lusikas või spork
- Kui spetsiaalseid matkal kasutamiseks mõeldud söögivahendeid kodus ei leidu, kõlbavad ka suvalised lusikad ja kahvlid. Arvestades, et lusikaga praadi süüa on oluliselt mugavam, kui kahvliga suppi, siis kergema seljakoti nimel piisab ka lusikast. Matkatarvete poodides müüakse spetsiaalseid sporke - ühes otsas kahvel, teises lusikas. Materjalidena on levinud plastmass ja titaan. Plastikust sporkide tüüpviga on see, et nad kipuvad kergesti murduma, titaanist spork on omakorda mitu korda kõrgema hinnaga - süüa on mõlemaga ühtviisi mõnus. Soolomatkale minnes kindlasti ka taskunuga kaasa, TrekZone kommertsmatkal laenutab grupijuht oma nuga ja see on arvestatud juba "hinna sisse", seepärast jääb taskunuga ka siinse varustuse nimekirjast välja.
- ✅ Joogipudel teekonnajoogiga (ja veefilter)
- Joogipudel tuleb valida sellise suurusega, et sinna mahuks piisaval hulgal joogivett varuks, tavaliselt 1-2 liitrit. Lisaks peab pudel olema purunemiskindel ja lekkevabalt suletava korgiga. Täitsa tavaline plastmassist limonaadipudel sobib ka väga hästi. Pudeli asemel võib olla ka voolikuga joogisüsteem, mis võimaldab kurku kasta täitsa käigupealt ilma peatumata. Veefiltri olemasolu aitab hoida seljakotti kergemana, kuna selle abil saab endale joogivett puhastada igast suvalisest ettejuhtuvast veekogust. Tõsi küll, igasugust märga muda või vetikapuru sellega veeks ei muuda, vaid pigem ummistab filtri. Kui isiklikus varustuses veel filtrit pole ja ühe matka jaoks seda endale soetada ka ei soovi, siis TrekZone matkadel laenutab grupijuht oma filtrit.
Riietus
- ✅ Särk
- Särki valides tasub eelistada sünteetilist spordisärki, kõige sobivam on jooksusärk. Puuvillast tasub vältida, kuna see imab kõik higi ja niiskuse endasse ja hakkab kohutavalt keha jahutama. Võib-olla palaval suvepäeval kõige kehvem variant polegi, aga üldjuhul ikkagi spordisärk. Külmal poolaastal kindlasti teine särk veel, et laagrisse jõudes saaks higise särgi vahetada kuiva vastu ning saabki olema hea ja soe!
- ✅ Fliis
- Kui ilm kisub jahedamaks ja on vaja õhtul laagripaigas vilu aeg üle elada, siis saab kindlasti fliisist lemmik rõivaese. Lisaks on seda ülihea kasutada öösel padja asemel, mässides ta puntrasse ja asetada magamiskoti kapuutsi alla, millele hiljem saab toetada pea.
- ✅ Jope vastavalt ilmaprognoosile ja reaalsele ilmale
- Suvel piisab õhemast jopest, mis kaitseks vihma ja tugevama tuule eest, talvel võiks olla korralik voodriga jope, millega pikk õhtu nauditavalt üle elada.
- ✅ Püksid - lühikesed (ainult suvel) ja pikad
- Suvel on lühikesed püksid ülimõnusad, aga õhtuks läheb vaja ka pikki pükse. Ideaalis võiks olla eemaldatavate säärtega, et lühikesed ja pikad püksid on üks komplekt. Talvel kindlasti vee- ja tuulekindlad sooja voodriga matkapüksid.
- ✅ Matkajalatsid
- Külmal ja lumisel hooajal soojemad ja kõrgema säärega matkasaapad, suvisel ajal sobivad ka tugeva tallaga maastikutossud. Porisel ja lumisel ajal tuleb kasuks ka sääriste/bahillide kasutamine, mis aitab püksisäärtel ja saabastel jääda puhtamaks ja kuivemaks. Jooksujalatsi tald võib mitmepäevamatkaks pisut liiga õhukese ja pehme tallaga olla, kus jalg hakkab maapinna konarusi ja kive tunda saama.
- ✅ Kerged jalatsid puhkehetkedel kandmiseks
- Kui oled terve päeva kõndinud umbsete saabaste või tossudega, siis saab päeva parimaks hetkeks see, kui õnnestub need saapad või tossud vahetada plätude, sandaalide või krokside vastu.
- ✅ Sokid - mõned lisapaarid tagavaraks
- Sokkide kohta kehtib täpselt sama, nagu sai särkide kohta juba kirjutatud - tavaliste puvillaste asemel pane jalga sünteetilised jooksusokid ja jalad saavad olema õnnelikud ning muretud. Neid sokke võiks ka olla umbes 2...3 paari, siis on veelgi meeldivam matkakogemus garanteeritud!
- ✅ Peakate - müts, rätik või torusall vastavalt soovile
- Peaaegu kõik sobib, aga peakate olgu siiski vastav ilmaoludele. Suvel pole mõtet karvamütsi kaasa võtta.
- ✅ kindad (talvel)
- Igaühel on "talvelävi" erineval temperatuuril, aga kui ilmaprognoosi põhjal arvad, et käed hakkavad külmetama, siis paki kindad kaasa. Ja kui on korralik ja krõbedam talveilm, siis olgu ikkagi korralikud vee- tuule- ja külmakindlad voodriga kindad, mitte lõngast kootud "kannusoojendajad".
- ✅ Vihmakeep (kui on plusskraadid)
- Kui temperatuur on matka ajal selline, et taevast langevad sademed on veel vedelad, siis võib vaja minna vihmakeepi. Lühemale matkale piisab isegi R-Kioskist ostetud 2€ vihmakeebist, et päästa oma päev, pikemal matkal võib vaja minna juba tõsisemat keepi. Kui sademed langevad lumena, siis on keep tarbetu ja kõige paremini aitab kaasa võetud jope.
- ✅ Ujumisriided (suvel)
- Ujumisriided kaasa siis, kui on lootust ka ujuma minna. Elu on näidanud, et kui ikka ujuda on vaja, siis ujumisriiete puudumine takistuseks ei saa - vaba valik!
Hügieen ja esmaabi
- ✅ Plaastrid
- Plaastreid on saadaval väga erinevas mõõdus ja otstarbes. Matkale kaasavõtuks tuleks siiski eelistada villiplaastreid. TrekZone matkadel on ka grupijuhil plaastrid esmaabi paunas olemas, et aidata mõnda hättasattunud matkalist, aga kui matka ajal on tingimused eriti soodsad villide tekkeks, siis tõelise villiepideemia puhul on hea, kui iga matkaline on villide tekkimise võimalusega ka ise arvestanud.
- ✅ Sidemerull
- TrekZone matkadel on paar sidemerulli niikuinii grupijuhi kotis, aga et "õnnetus ei hüüa tulles", siis igal matkalisel võiks ka olla mõni rull varuks. Kui matkal peaks juhtuma mõni suurema verejooksuga tõsisem õnnetus, pole sidemerulle kunagi liiga palju.
- ✅ Päikesekaitsekreem (päikeselisel hooajal)
- On oluline kaasa võtta hooaegadel ja maastikel, kus UV-kiirgus on intensiivne (hiliskevadest suve lõpuni, mägedesse, kõrbetesse ja mujale avatud maastikele). Varakevadel ja sügisel metsasel maastikul matkates, nagu ka talvel põhjamaades pole päikesekaitse nii oluline
- ✅ Valuvaigistid
- Valuvaigistid on ravim ja ravimeid võivad seaduse järgi väljastada vaid vastava koolituse saanud erialade spetsialistid, nagu näiteks apteekrid ja arstid. Matkajuhil pole õigust matkalistele ravimeid jagada, seega peavad sobivad valuvaigistid igal matkalisel endal kindlasti kaasas olema.
- ✅ Hambapasta, hambahari ja tualettpaber
- Kuigi tualettpaber võib mõningates tsiviliseeritud välikäimlates olemas olla, siis igaks juhuks tasub ka ise mõistlik varu niiskuskindlalt pakituna kaasa võtta. Hambapasta võib valida väikse ja kerge tuubi (poeriiulilt kõige väiksemat tuubi haarates siiski veendu, et seal sees on ikka hambapasta, mitte proteesiliim - tõestisündinud juhtum).
Muud esemed
- ✅ Pealamp
- Hädapärast ajab asja ära ka iga odav "käkk", aga kui on plaanis seda lampi tulevikus pikemalt erinevatel matkadel kasutada, siis tasub soetada kvaliteetne pealamp. Valimisel otsusta, kas soovid tavaliste patareidega või hoopis aku(de)ga töötavat lampi, mida oleks võimalik ka matka ajal akupangast laadida. Teise olulise omadusena ei tohi lülitusnupp käia nii kergelt, et lamp süttiks kotis omavoliliselt ja põletaks akud/patareid tühjaks. Kasuks tulevad mitmesugused põlemisrežiimid - täisvõimsus, poolvõimsus, vilkumine, punane valgus jne.
- ✅ Lõkke süütamise vahendid
- Kõige lihtsam on lõket süüdata muidugi tikkude või välgumihkliga, aga heaks alternatiiviks on ka tulepulk, mida vesi ega niiskus ei riku. Üliniiskel või lumisel ajal tuleb kasuks ka pisut kergestisüttivat materjali koti taskus tule hakatuseks kaasas kanda.
- ✅ Matkakepid
- Matkakeppideks ei pruugi sobida toidupoest leitud kõige odavamad käimiskepid. Matkakepid peavad taluma ka peale toetatud raskust, samas odavad kõndimiskepid on mõeldud vaid tasasel teel väikse lisahoo lükkamiseks. Ilma matkakeppideta saab ka täitsa kenasti matkatud, aga nende õige kasutamine võib vähendada selja ja põlvede koormust umbes 30%, kuid seda ainult juhul, kui nende pikkust on võimalik täpselt õigeks reguleerida. Seega, kui pole oma füüsilistes võimetes väga kindel ja kott tundub ka raskevõitu, siis pigem olgu matkakepid kaasas ja kasutuses.
- ✅ Laetud akuga mobiiltelefon ja akupank laadimisjuhtmega
- Siin on kõik elementaarne! Paari päevasel matkal võib saada hakkama ka ilma akupangata, kui hoida oma telefoni lennurežiimis ja kasutada seda vaid pildistamiseks. Kui aga soovid telefoniga samme lugeda, teekonda salvestada ja sotsiaalmeediasse postitusi teha, siis ühest akutäiest võib telefonile väheks jääda. TrekZone matkadel on võimalik laadimisjuhet laenata ka grupijuhilt, aga akupank peab siis matkalisel ikkagi endal olema.
- ✅ Suur seljakott, kuhu kõik vajalik ära mahub
- Seljakoti teema vajab põhjalikumat selgitust ja tutvustamist, seda siin täpsemalt kirjeldama ei hakka. Enne koti ostmist konsulteeri mõne asjatundjaga või matkatarvete kaupluse müügikonsultandiga. Kõige odavamad toidupoodidest leitud seljakotid mitmepäevasteks matkadeks tavaliselt ei sobi - neil kipuvad erinevad õmblused, pandlad ja muud detailid ootamatult purunema ja lõpuks oled oma kotitäie asjadega keset metsa hädas.
Matkaköök
(kes ise sööke valmistavad)
- ✅ Pott või pada koos kaanega
- Pott või pada peab kindlasti sobima kasutamiseks kaasa võetaval matkapliidil. Kui on tegu turbokeedu komplektiga (Jetboil või miskit sarnast), siis tuleb arvestada, et ainult komplektis olev pott sinna sobibki. Kõige tavalisemad potid, mida suuremates toidupoodides müüakse, tavaliselt ei sobi matkapliitidele ega lõkkele. Neil kipuvad olema suured plastmass-sangad, mis üsna esimestel kasutuskordadel juba ära põlevad ja eriti kiiresti juhtub see siis, kui üritada toitu valmistada lõkkel.
- ✅ Matkapliit koos sobiva kütusega
- Matkapliite (enamasti nimetatakse "priimusteks") on väga erinevaid sorte erinevatelt tootjatelt. Mõni kasutab kütuseks gaasi, teine bensiini ja kolmandale sobivad mõlemad - vaba valik, mida eelistada. Kindlasti peab aga veenduma, et kaasa saab võetud õiges koguses õiget kütust õige taaraga, mis sobib vastavale pliidile. Enamus rahvast eelistab matkal siiski gaasiga töötavaid põleteid ning gaasi puhul on kaks levinuimat süsteemi: klõpsuga kinnituv "Campingaz" ja keermega kinnituv süsteem, mille põletid kasutavad gaasipadruneid standardiga EN 417. Kahtluse korral konsulteeri kindluse mõttes matkapoe müügikonsultandiga.
- ✅ Kulp
- Täitsa suvaline kulp või suurem lusikas, mis kotis liiga raske ei tundu ja mis talub kuumemat temperatuuri.
- ✅ Veepudel
- Suvaline tihedalt suletav kerge (plastmassist) veepudel või -kott, millega on võimalik vajadusel toiduvesi veekogust kaasa võtta ja seljakotis laagripaigani kanda.
- ✅ Kõik vajalikud toiduained vastavalt söögikordade arvule
- Kõikide söögikordade jaoks matka jooksul on vaja mõelda läbi menüü, arvutada vajalikud toiduainete kogused ning pakkida seljakotti, et matkal oleks mõnus ja ei peaks nälga kannatama. Mida täpselt matkal süüa, see on juba eraldi pikem teema.
Interaktiivne matkavarustuse nimekiri
Toimi nii:
- Eemalda ebavajalikud esemed nimekirjast, vajutades eseme parempoolses servas nupule "X";
- Lisa nimekirja sealt puuduvad vajalikud esemed, trükkides eseme nime lahtrisse "Lisa ese:" ja vajutades nupule "Lisa";
- Paiguta nimekirjas olevad esemed endale sobivas järjekorras kotti ning klõpsa nimekirjas vastava eseme peal, kuni kõik asjad on kotis ja nimekiri üleni roheline;
- Toredat matka!
- {{x.name}} ×
{{errortext}}